İlk Sıcak Hava Balonu Uçuşu

İlk Sıcak Hava Balonu Uçuşu

Sıcak Hava Balonu, Tarihteki ilk “aerostatik” uçuş, Montgolfier kardeşler tarafından 1783’te Versailles’da gerçekleştirilen bir deneydi. Sonunda, insan dünyanın yüzeyini aşağıda bırakabildi.

19 Eylül 1783, insanlık tarihinde önemli bir tarihtir. 15. yüzyıldaki Leonardo da Vinci’den beri insanlar havada uçmayı hayal ediyorlardı. Aydınlanma Çağında, sonunda oldu. Fransa’nın Ardèche kentinde doğan Joseph ve Étienne Montgolfier, 1782’de yün ve nemli samanın ateşiyle havaya uçurulan bir kumaş parçası kullanarak havadan hafif uçuş denemelerine başladılar. Gösterilerinden biri, deneylerini Paris’te tekrarlamalarını isteyen Académie Royale des Sciences’ın dikkatini çekti.

İlk Sıcak Hava Balonu

İlk Sıcak Hava Balonu Uçuşu 1783 tarihinde gerçekleşti.
İlk Sıcak Hava Balonu Uçuşu 1783 tarihinde gerçekleşti.

1783’te Étienne, Versailles’da kralın önündeki gösteriden yedi gün önce ikinci kez tekrarladığı başarılı olan ve ikinci kez tekrarladığı ilk bağlı girişimi gerçekleştirdi. Ne yazık ki, balon yırtıldı ve çabucak tekrar dikmek zorunda kaldı. Balon, her iki tarafına yapıştırılmış kağıtla pamuklu kanvastan yapıldı, 18.47 m boyunda ve 13.28 m genişliğinde ve 400 kg ağırlığındaydı. Adı, Étienne’in arkadaşı Jean-Baptiste Réveillon’un, baskılı kağıdın Kraliyet İmalatı Müdürü, kralın şifresiyle süslenmiş gök mavisi bir arka plan üzerinde bir motif tasarlayan Jean-Baptiste Réveillon’dan sonra seçildi – iç içe geçmiş ikili’nin tamamı dekoratif öğelerle bağlantılıydı. altın.

Gösteri, meraklı izleyicilerle dolu saray ön avlusunda, Louis XVI ve kraliyet ailesinin önünde yapıldı. Tedbir olarak, uçuş için hayvanların kullanılmasına karar verildi.

Saat 13.00’te topun patlamasıyla bir koyun, ördek ve horoz, balona iple bağlanmış yuvarlak hasır sepete girdi. On bir dakika sonra, sepetin havalandığını haber veren ikinci bir top sesi duyuldu. Şaşkınlık ve alkışlar arasında balon yerden ayrıldı ve 600 metre havaya yükseldi. Kumaştaki bir yırtık nedeniyle hasar gören araç, 3.5 km yol kat ettikten sekiz dakika sonra yavaşça alçaldı ve Maréchal kavşağında Vaucresson Ormanı’nda dünyaya geri döndü.

İlk Sıcak Hava Balonu Uçuşu

Bir doktor ve geleceğin havacısı olan Pilâtre de Rozier, hayvanları toplamak ve incelemek için acele etti: tam olarak beklendiği gibi değil, yaşıyorlardı. Koyun, ördek ve horoz ‘havanın kahramanları’ olarak selamlandı ve ödül olarak Louis XVI tarafından Versay’daki Menagerie’de bir yer verildi. Sepete çıkan merdiven artık ilk insan ayağı için hazırdı. Ve böylece, 21 Kasım’da Château de La Muette’de Dauphin’in önünde, Pilâtre de Rozier havaya kaldırılan ilk insan oldu. İnsanlık tarihinde yeni bir sayfa yazıldı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Popüler Yazılar

CANLI DESTEK