Havai Fişek Tarihçesi

Havai Fişeklerin Evrimi

Havai Fişeklerin Evrimi ve günümüze uzanan tarihçesi. Amerika’nın 1777’deki ilk 4 Temmuz kutlamasında havai fişekler tek renkti ve turuncu renkliydi. Özenle hazırlanmış parıltılar, kırmızı, beyaz ve mavi yıldızlar yoktu. Gökyüzünde yüceltilmiş (her ne kadar canlandırıcı olsa da) birkaç patlamadan başka bir şey değildi.

Görünüşe göre, yaklaşık 2000 yıldır havai fişekleri yakıyor olmamıza rağmen, modern havai fişekler sadece 1830’larda icat edildi. Peki, o zamandan önce nasıllardı? Henry VII, 1486’da düğününde havai fişek gösterisi yaptığında nasıl görünüyorlardı? Havai fişekler ve arkasındaki bilim tarih boyunca nasıl gelişti?

MÖ 200 — MS 800: Havai Fişeklerin Doğuşu

Birçok icat gibi, havai fişekler de tesadüfen ve ölümsüzlük arayışıyla yaratıldı. MÖ 200 civarında, Çinliler istemeden havai fişekleri bambuyu ateşe atarak icat ettiler, ancak gerçek havai fişeklerin canlanması bin yıl daha sürdü. Hikaye devam ederken, MS 800 civarında, sonsuz yaşamın sırrını bulmayı uman bir simyacı kükürt, odun kömürü ve potasyum nitratı (bir gıda koruyucusu) karıştırır. Bunun yerine karışım alev aldı ve barut doğdu! Toz, bambu veya kağıt tüplere doldurulup ateşe verildiğinde, tarih ilk havai fişeklerini yaşadı!

MS 800’de bir havai fişek gösterisine katılsaydınız, bugün gördüğümüz hiçbir şeye benzemezdi. Kağıt havai fişekler kötü ruhları korkutmak veya düğünleri ve doğumları kutlamak için kullanıldı ve havaya fırlatılmadan sadece ateşe atıldı. Eklenen renkler yoktu, bu yüzden bir “havai fişek gösterisi” sadece bir dizi küçük, gürültülü patlamaydı. Kimya tesadüfi bir keşifti ve daha gidilecek çok yol vardı.

1200 — 1600 AD: Savaş Teknolojisi Batıya Gidiyor

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, ordunun barutu benimsemesi çok uzun sürmedi. 1200’e gelindiğinde Çin, düşmanlarını hedef almak ve mermileri patlatmak için barut kullanarak ilk roket toplarını inşa etmişti. Ancak savaş alanının dışında, bu teknoloji güzel bir şeye yol açtı: ilk havai fişekler.

Barut, Avrupalı ​​ve Arap diplomatlar ve misyonerler bu sıralarda Çin’i ziyaret etmeye başladığında batıya gitti. Çinli meslektaşları gibi, Batılı mühendisler de silahlar geliştirdiler – bu sefer, tüfekler ve toplar – ancak havai fişek geliştirmeye devam ettiler ve daha büyük ve daha ayrıntılı hale geldiler.

1797'de Thames Nehri üzerinde elle boyanmış havai fişek gravürü, bilinmeyen sanatçı
1797’de Thames Nehri üzerinde elle boyanmış havai fişek gravürü, bilinmeyen sanatçı

1600’de bir havai fişek gösterisine katılsaydınız, bilim antik Çin’den çok da farklı olmayacaktı ama çok daha eğlenceliydi! Artık askeri zaferler, dini olaylar veya kraliyet kutlamaları için kullanılan havai fişekler (hala düz turuncu – henüz renk yok!) “itfaiyeciler” ve yardımcıları “yeşil adamlar” tarafından yönetiliyordu. Gösteri öncesi kendilerini kıvılcımlardan korumak için giydikleri yapraklardan alan yeşil adamlar, kutlamayı hazırlarken kalabalığa fıkralar anlatırdı. Ancak yeşil adam olmak oldukça tehlikeli bir pozisyondu ve havai fişekleri arızalandığında birçoğu yaralandı veya öldü.

1600 — Günümüz : Renkli Modern Havai Fişekler

İngiliz kraliyetleri, en iyi havai fişek gösterisi için Avrupa ile rekabet etmezken (Kral II. James’in itfaiyecisi aslında etkileyici çalışması için şövalyelik ünvanına layık görüldü), Atlantik’teki on üç kolonisine havai fişekler tanıtıyorlardı. Bağımsızlık Günü’nü neden bu renkli patlamalarla kutladığımızı merak ettiyseniz, İngilizlere ve John Adams’a teşekkür edebilirsiniz. 2 Temmuz 1776’da, Bağımsızlık Bildirgesi’nin imzalanmasından iki gün önce karısına şu mektubu yazdı:

“Bu gün Amerika tarihinin en unutulmaz günü olacak” diye tahminde bulundu. “Muhteşem nesiller tarafından büyük yıldönümü festivali olarak kutlanacağına inanma eğilimindeyim… Gösterişli ve geçit törenleriyle kutlanmalı… şenlik ateşleri ve aydınlatmalar [havai fişekler]… bu içeriğin bir ucundan diğerine diğeri, bu andan itibaren sonsuza kadar.”

Renkli Modern Havai Fişekler
Renkli Modern Havai Fişekler

…ve öyleydi. Amerika’nın taşralılığının birinci yıl dönümü olan 4 Temmuz 1777’de gerçekten havai fişekler vardı ve bunu takip eden 200 yıldan fazla bir süre olacaktı.

Tabii Amerika’nın yıldönümü için orada olsaydınız, yine de renkli havai fişekler görmezdiniz. İtalyan mucitler stronsiyum veya baryum gibi metalleri eklediklerinde, bugün gördüğümüz gibi patlamalar bir altmış yıl daha yaratılmayacaktı. Sonunda, 1830’larda modern havai fişeklerimiz doğdu ve kutlamalar tamamen yeni bir ışık aldı.

Bu 4 Temmuz’da bir havai fişek gösterisi izlerseniz, 2000 yılı aşkın tehlike, icat ve güzelliğin basit bir pakete sarılmış olduğuna tanık olacaksınız. Patlayan bambudan barut ve metal paketlerine kadar, bilimimiz ve dünyamız son bin yılda çok yol kat etti! En yaygın bilim bile çoğu zaman harika ve büyüleyici bir tarihe sahiptir. Geleceğin neler getireceğini kim bilebilir?

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Popüler Yazılar

CANLI DESTEK