Pinyata Tarihçesi ve Hikayesi

Pinyata Tarihçesi ve Hikayesi

Pinyata’nın kökeni için en az iki popüler teori vardır. Biri, tanrı Huitzilopochtli’nin doğumunun Aztek kutlamasının, Pinyata’ya benzer bir kap kullanan bir ayin içermesidir. Drink Cultura’ya göre: “Törenlerde tüy kaplı bir kap küçük hazinelerle doldurulur ve içindekiler idolün ayaklarına dökülecek şekilde bir sopayla vurulur.”

Diğer efsane, Pinyata’nın Marco Polo’nun onu gördüğü ve İtalya’ya geri getirdiği Çin’den geldiğini söylüyor. Çin versiyonu tipik olarak içi tohumlarla dolu bir çiftlik hayvanının içi boş bir heykeliydi.

Pinyata Tarihçesi

İtalya’da bilindiği gibi “pignatta”, gözleri bağlıyken kil çömlekleri asan ve kılıçlarıyla çömleklere vurmaya çalışan Romalı askerlerin oynadığı bir oyunla popüler hale getirildi.

Pinyata Tarihçesi
Pinyata Tarihçesi

Bu oyun İspanya’ya yayıldı ve burada bir Lenten geleneği haline geldi. Meksika’nın ilk belgelenmiş Pinyata’sı 16. yüzyılda Acolman’a asıldı. Acolman kilisesinin keşişleri, Aztek tanrısı Huitzlipochtli’nin doğumunu kutlayan Aralık festivalini Hıristiyanlaştırmanın bir yolunu arıyorlardı. Rahipler, 16 Aralık – 24 Aralık 1587 tarihleri ​​arasında bir festival düzenlediler. Bu festival sırasında bir Pinyata asıldı.

Orijinal Pinyatalar, kağıt hamuru ve kurdelelerle kaplı kil kaplardı. Bu Pinyataların yedi büyük günahı simgeleyen yedi kağıt çivisi vardı. Acolman’da başlayan Pinyata geleneği nedeniyle, kasaba büyük bir Pinyata üreticisi haline geldi. Ama Pinyata yapımı Acolman’da yok oluyor; şimdi Pinyata üreten sadece iki atölye var.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Popüler Yazılar

CANLI DESTEK