Parti Balonlarının Kısa Tarihi

Parti Balonlarının Kısa Tarihi

Toptan balon tedarikçileri, nesiller boyunca her türlü etkinliği daha özel ve daha eğlenceli hale getiriyor. Ama her yerde bulunan balonun tarihi nedir? İlk lateks balon 1824’te doğdu! Gazlar ve eşikleri ile deneyler yapan Michael Faraday adında bir üniversite profesörü, hava geçirmez bir cebe iki lastik levha yerleştirdi ve onları bir dizi gazla doldurdu. Bugün, parti balonları en çok helyumla şişirilir, ancak karbondioksit de çok belirgindir: Balonları şişirdiğimizde soluduğumuz hava budur. Faraday’ın ilk deneyinden bugün toptan balon tedarikçileri tarafından satılan milyarlarca balona kadar balonların tarihi hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Balonları kim icat etti?

Öyleyse, parti balonlarının tarihine bir göz atalım. Modern bir tatilin dekorasyonunu hayal etmenin zor olduğu balonlar, asırlık bir tarihe sahiptir. Benzer ürünlerden ilk söz, Karelya-Fin destanlarında, Antik Roma ve Aztek uygarlığının tarihinde, parlak ortaçağ karnavallarının açıklamalarında bulunur. Ancak, onlara çocukların oynamayı sevdiği çok renkli modern lateks topların prototipleri demek zor. Michael Faraday artık bir mucit olarak kabul ediliyor. Peki, parti balonları ne zaman icat edildi? Balonların ayrıntılı tarihi nedir? Okumaya devam et.

Helyum balonları tarihi

İşte kısa bir helyum balonları tarihi. Havada uçabilen balonlar 1824’te icat edildi. Michael Faraday, hafif gazla dolu elastik torbaların kaldırma gücü kazandığını fark etti.

Helyum balonları tarihi
Helyum balonları tarihi

Tabii ki, bunlar henüz çok renkli toplar değil, gerçek “çantalar” – aralarına un dökülmüş iki yaprak kauçuk.

  • 1825’te Thomas Hancock, bir şırınga ve bir şişe sıvı kauçuk içeren setler üretmeye başladı. Onların yardımıyla düzgün bir lastik topu kendiniz üfleyebilirsiniz.
  • 1847’de J.G. Ingram, Londra’da vulkanize kauçuktan yapılmış ilk topları sundu. Dıştan, modern yuvarlak toplara çok benziyorlardı.
  • 1889’dan beri Avrupa’dan ithal edilen balonlar Amerika Birleşik Devletleri’nde parça başına 4 sent fiyatla satılmaktadır.
  • 1907’de Ohio’da bulunan Amerikan Kauçuk Şirketi, kendi üretimi olan lastik topları satmaya başladı. Beş yıl sonra, 1912’de şirket ürün yelpazesini genişletti ve dünyanın ilk dikdörtgen balonlarının üretimini kurdu.
  • 1922, balon tarihinde önemli bir yıl oldu. Sıcak hidrojen balonlarının patlamasında insanlar yaralandı ve New York yetkilileri bu yanıcı gazla balonlara yakıt ikmali yasağı getirdi. Bu, üreticileri topları güvenli helyumla doldurmaya zorladı. Bu soy gaz kesinlikle zararsızdır ve hiçbir koşulda tutuşmaz veya patlamaz.
  • 1931’de Neil Tylotson, lateks topların üretimini kurdu ve halen kauçuk ürünleri üreten Tillotson’u kurdu. Yeni malzemelerin kullanımı, tasarımcılar ve tatil tasarımcıları tarafından farkedilmeyen farklı şekillerde balonların üretilmesini mümkün kıldı.

Gördüğünüz gibi lateks balonların tarihi oldukça ilginç. Parti balonlarının tarihi ne olacak? Partiler için balon kullanmaya kim karar verdi?

Balonlar ilk kez partiler için ne zaman kullanıldı?

Avrupa’da 19. yüzyılın sonlarına doğru, şehir tatillerinde, o günlerde henüz bozulmamış olan yeni eğlence halka hitap ettiği için bu tür toplar her yerde kullanılmaya başlandı.

Ancak bu eğlencenin tek ve çok ciddi dezavantajı vardı – topları doldurmak için hidrojen kullanıldı. 1922’ye kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde, şehir tatillerinden birinde, bir yetkili, bir balon bileşiminin patlamasından muzdaripti (daha önce kısaca bahsettik). O zamandan beri, balonları doldurmak için hidrojen yerine helyum kullanıldı. Balonların popülaritesinin zirvesi, 20. yüzyılın sonlarında daha dayanıklı, daha parlak ve daha renkli hale geldiklerinde geldi. Artık parti balonlarının nasıl icat edildiğini biliyorsunuz.

Mesane Balonları

Faraday, kauçuk balonun babası olabilir, ancak balonlar onun billowing deneyinden çok önce doğdu. İlk balonlar hayvan mesaneleriydi! Evet, mesane derken kastettiğimiz bu. Hava geçirmez, su geçirmez organlar kurutuldu ve sudan viski ve şaraba kadar bir dizi sıvı gaz için kullanıldı. Bir gemi için ilk tercihimiz değiller ama yüzlerce yıl hizmet ettiler.

Uçan Balonlar

Profesör Faraday’ın icadı, toptan balon tedarikçileri tarafından lateks balonların seri üretiminin yolunu açtı. En erken pazarlanan balonlar DIY çeşidiydi: Thomas Hancock adlı bir mucit ve üretici, sıvı lateks ve uygulama için bir şırınga içeren bir kit sattı. Kurnaz. Bu 1825’ti: Faraday’ın kaçınılmaz enflasyonundan bir yıl sonra. Yüzyılın başlarında, kendi başınıza kalıplamanız gerekmeyen balonlar, ilk uygun toptan balon tedarikçileri tarafından ABD’de geniş çapta satıldı. 1907’de patlayan lateks balonlardan ilk şişirilebilir lateks balonlar yuvarlandı ve kısa bir süre sonra etkinliklerde hava dolu balonlar satıldı. Popülariteleri kükreyen yirmili yıllarda arttı ve o zamandan beri kutlamaların, partilerin ve vasat palyaçoların temel unsuru oldular.

Modern Balonlar

Bugün en çok aşina olduğumuz balonlar, lateks olarak bilinen doğal bir sıvı kauçuktan yapılır. Her türlü imalatta kullanılan kauçuğun çoğunu bize veren Kauçuk Ağacı, özsu bazlı lateks üretir. Lateks üretim tesislerinde işlenir ve işlenir, şekillendirilir ve bildiğimiz ve sevdiğimiz balonlara renklendirilir. Kauçuk ağacı lateksi ile balon üretmek de çevre dostudur. Kauçuk Ağaçları, daha fazla lateks üretmek için bozulmadan bırakılır, bu da Kauçuk Ağaçlarının doğal olduğu hassas yağmur ormanlarında ormansızlaşmayı azaltır. Bir Kauçuk Ağacı, kırk yıla kadar lateks üretebilir!

Balonlar

Bugün balonlar her gün milyonlarca kişi tarafından yapılmaktadır. Etrafta yüzen milyarlarca var ve neredeyse her yerdeler. Neredeyse hayal edebileceğiniz kadar çok tasarım, boyut, şekil ve amaç var. Toptan balon tedarikçileri, yalnızca Kaliforniya’da her yıl 50 milyona kadar balon satıyor!

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Popüler Yazılar

CANLI DESTEK