Balonların Tarihi Hakkında 5 Gerçek

Balonların Tarihi Hakkında 5 Gerçek

Kutlama için neden balon kullanırız? Bizi gülümseten balonların nesi var? Pixar’s Up gibi filmlerin bu konuda herhangi bir etkisi varsa, muhtemelen güzel şeylerin havada uçuşmasını izlemeyi gerçekten sevdiğimiz içindir. Ancak balonlarda basit dekorasyondan çok daha fazlası var. İşte balonlar hakkında bilmeniz gerektiğini bilmediğiniz 5 tarihi gerçek.

Balonların Tarihi

Bir çocuğun doğum günü partisini rengarenk balonlar olmadan ya da Sevgililer Günü’nü “Benim Ol” yazan kalpler olmadan hayal bile edemezken, çok uzun zamandır ortalıkta yok. Balon kavramı başlangıçta ulaşım (sıcak hava balonu gibi) ve kutlama için değil askeri iletişim için icat edildi.

Sihirli Balonlar
Sihirli Balonlar

Lateks Balonların İcadı

Peki balonlar ne zaman temel bir parti dekorasyonu oldu? 1840’larda birkaç bilim adamı, önce Michael Faraday ve sonra Thomas Hancock kauçukla oynamaya başladı, iki tarafı birbirine yapıştırdı ve şişirdi – kültürel bir fenomenin yolunu açtıklarını çok az biliyorlardı! İlk ticarileştirilmiş kauçuk balon, yüzyılın başlarında ABD pazarına girdi. 1912’de bu uzun erişte veya “sosis” balonları popüler oldu ve insanlar onları hayvan gibi görünmek için farklı şekillerde bükmeye başladı.

Film Sihirli Balon Gerçekler

1956 kısa filmi Kırmızı Balon
1956 kısa filmi Kırmızı Balon

Albert Lamorisse’nin yönettiği 1956 kısa filmi Kırmızı Balon, bir balonun sağladığı basit zevki oynadı. 34 dakikalık film basit, tuhaf ve hepimizin içindeki çocuğu uyandırmanın bir yolu var. Filmin tek özel efekti, balonun çocuğu takip etmesini sağlayan mekanizmadır. Kırmızı Balon ayrıca ABD’de yüzen balonlara karşı derin bir sevgi uyandırdı. Ondan önce çubuklar üzerinde balonlar üretiliyordu. Bugün hala sopa balon satın alabilirsiniz, ancak yüzen balonlar hala daha popüler bir seçimdir.

Balonlarla İlgili Çevresel Gerçekler

Renkli balonlar Günümüzde balonların çevre güvenliği ve onları nasıl bertaraf etmemiz gerektiği konusunda bazı yanlış anlaşılmalar var. Balonun ipi biyolojik olarak parçalanabilir olmasa da lateks balondur. Folyo balonlar ise biyolojik olarak parçalanamaz. Bu tür balonlar atmosferde yükseldiklerinde katı bir plaka halinde sertleşirler ve bazen tüm elektrik hatlarını alarak yeryüzüne geri dönerler. Bu yüzden folyo balonları ağır basar. Bir Folyo balonunu uygun şekilde atmak için şeritler halinde kesin ve geri dönüştürün. Bunları sanat projeleri için de yeniden kullanabilirsiniz. Balonlarınız ister Folyo ister lateks olsun, hem balonun hem de ipin doğru şekilde atıldığından emin olun.

Helyum Balonu Gerçekleri

Son 15 yıldaki bir dizi sorun, MRI tarayıcılarını ve diğer önemli cihazları çalıştırmak için helyum gerektiğinden helyum sıkıntısı korkusuna da yol açtı. Bu nedenle, hava dolu balonlar, bazı helyum satışlarının yerini alarak (anahtar çok önemli olmasa da) popülerlik kazandı. Balon endüstrisi hızla değişiyor ve helyumla ilgili kuralların ve beklentilerin tekrar tekrar değişmesi mümkün.

Hükümetler ve çevre grupları, insanları helyum bazlı balon satın almaktan caydırırken, diğer projeler için balon malzemesinin kullanılması tamamen iyidir. Aslında, en inanılmaz sanat eserlerinden bazıları balon malzemesi kullanılarak oluşturulabilir.

Balonun hikayesi ve tarihi ilginçtir. Balonlar bizi daha sonra nereye götürecek?

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Popüler Yazılar

CANLI DESTEK